EMRAH ÜSTÜN

internet güzel bir şeydir

Google Translate Müdürü

Google Translate Müdürü

2,693 total views, no views today

KötüFena değilİyi (3 oy,3 üzerinden ortalama:2,33)
Loading ... Loading ...

Günümüz girişimcilerinin ürünleri (Temsili)

useless

2,132 total views, no views today

KötüFena değilİyi (1 oy,3 üzerinden ortalama:3,00)
Loading ... Loading ...

İstanbul trafiğinin bariz sebepleri

Gişelerdeki trafik sıkışıklığı

2. köprü trafiği

Yaklaşık 1,5 senedir İstanbul’da yaşamakta ve hergün ev-ofis-toplantı-fabrikalar vs. yolculuklarıyla şehiriçi yaklaşık 40bin kilometro yol yaptığımı hesaplıyorum. Trafikteyken sıklıkla “acaba şuan trafik neden durdu, acaba şuan neden açıldı” sorularıyla etrafı incelerim. Kendi kendime bulduğum cevapları toparlamak ve paylaşmak istedim;

  1. FSM 2. köprü trafiği: Anadolu-Avrupa yönlü fazla dert olmuyor normal olarak. Sabahları olabiliyor ama ölümcül olmuyor. Ancak mesai çıkışları Avrupa-Anadolu yönü inanılmaz yoğun oluyor. Çok bariz bir sebebi var. Gişeler! 4 şerit akarken yol 15-20 şeritlik genişliğe açılıp tekrar 4 şeride geri dönüyor. Etiler/Baltalimanı katılımının etkisi çok küçük. Benim aklım bu gişelerin hala neden kalkmadığını almıyor. HGS-OGS için beton duvarlara ihtiyaç yok ki? Düzenli akan yolu geniş bir alana dağıtarak bir curcuna oluşturuyor, sonra bunun geri toplanmasını bekliyorsunuz. Şoförler çarpışmamak için bol bol gaz-fren yapıyor doğal olarak.
  2. Sahil yolu trafiği: Sarıyer-Beşiktaş boyu sahil yolu trafiği = vale trafiği. X5′i olan amca arabasını valeye verecek diye oluşan trafiktir. Valeler trafiği kapatmakta, buna kimse ses çıkarmamaktadır.
  3. Park trafikleri: Genelde esnaf amcanın köşeye yaptığı umarsız parktan kaynaklıdır. 3 şeridi 2,5 şeride düşürmenin sonuçlarına kafa yormaz. Kendisi 100 metrelik trafik oluşturmakta, kendisi gibi 10 esnaf uzun bir caddeyi kilitlemektedir.
  4. Halk otobüsleri: Aslında dolmuşçular çok kötü şoför görülür ama halk otobüsü boyutunu düşününce kendileri baş trafik canavarı rütbesine erişmektedirler. Yolcu almak için kendince yaptığı ufak duraklama arkasındaki 5 aracı durdurmaktadır. Ayrıca dikkatsiz araç kullanmada bir numaradırlar.
  5. Anlamsız yol yapılanmaları: Bazı yerlerde çok düşük maliyetle trafiğin rahatlatılabileceğini gözlemleyebilirsiniz. Örneğin Şile Yolu-2.Çevre Yolu kesişiminde günün 15-20 saatinde trafik vardır. Köprüden beterdir. 3 şeridin anlamsız bir 2 şeride düşüşü, daha sonra tekrar 3 şeride çıkışı vardır. Sanırım 3. köprü maliyetinin 1/100.000 maliyetiyle buradaki büyük kaos çözülebilir. Diğer örnekler, köprü trafiğinin dallanıp şehiriçi trafiği kilitlediği yerler. Dubalarla köprü kuyruğunu tek şeritten uzatmak zor olmasa gerek. Avrupa-Anadolu yönlü 1. köprü-Altunizade arası oluşan 3 şerit-10 şerit-tekrar 3 şerit geçişinin oluşturuğu sıkışıklık da buna örnek.
  6. Kavşak optimizasyonu: Bu zaten konuşuluyor heryerde. Dakikada 20 araç gelen yöne yanan yeşil ışık süresiyle dakikada 100 araç gelen yönün yeşil ışığının süreleri dinamik olarak değişmeli elbette. Bu sistemi kurmanın maliyeti o kavşakta yanan 1 haftalık akaryakıt ile karşılanabilir muhtemelen.
  7. Gelelim en zor konuya, trafiği oluşturan ne olursa olsun duyarsız şoförler elbette. Ehliyet verilirken trafik sıkışıklığı eğitimi verilmesi taraftarıyım. Birçok “dayı” trafikte ilerlemek derdinde değil de trafiğin açılmasını beklemek derdinde. Önündeki araçla aranı 100metre açıyorsan trafik kanağı sensindir! Önün boş, arkan doluysa trafik kaynağı sensindir! Sağ şeridin boşsa trafik kanağı sensindir!
  8. Hız sınırı saçmalığı: Çevre yollarında asıl trafiğin çok hızlı gitmek olduğunu söyleyen yetkililer var. Bu sebeple limiti 70′e düşürmeyi öneriyorlar. Masa başından öyle görülüyor sanırım. 1. araç 70le giderse arkadaki frene 1 dokunsa, onun arkasındaki 2 dokunup 50ye yavaşlıyor bunu göremiyorlar mı?
  9. Benim bir de komplo teorim var. 1. ve 5. maddelerden dolayı düşünüyorum bunu. Gördüğüm, tespit ettiğim bütün ilginçlikleri not alıp belgelesem birçok kişinin de inanacağını düşünüyorum. Çok düşük maliyetle trafiği kesin rahatlatacak şeyler neden yapılmıyor olabilir? Acaba 3. Köprü açılınca mı yapılacak? Acaba aynı anda yapılacak da “aaa bak 3. köprü bütün şehrin trafiğini açtı” mı denecek? Sonra oy mu istenecek?

Devamını oku »

2,529 total views, no views today

KötüFena değilİyi (1 oy,3 üzerinden ortalama:2,00)
Loading ... Loading ...

Beevolution – %100 yerli mobil oyun – Android – IPhone

Yerli mobil oyun

Beevolution Android Iphone oyunu

Beevolution

Sanayi Bakanlığı’ndan Teknogirişim Sermaye Desteği alıp kurulmuş Aesis Yazılım tarafından geliştirilmiş olan Android ve IPhone oyunu Beevolution.

Beevolution işçi arıların başkaldırıp özgürlüklerini kazanmak için asker arılarla savaşması üzerine bir senaryo ile hazırlanmış.

Oyunun yazılımı, grafikleri, ses vb. herşeyi tamamen türk üretimidir. ODTÜ ATOM’da geliştirilmiştir.

Oyunu kurup 5 yıldız vermeyi, arkadaşlarınıza önermeyi unutmayın, destek olup oyunun dünyaya yayılmasına yardımcı olun.

Oyunu Google Play’den kurabilirsiniz.

Beevolution Android App

 

2,413 total views, no views today

KötüFena değilİyi (oy yok)
Loading ... Loading ...

15.09.2013

Günün fotoğrafı

Çocukluk oyunumuzun Android versiyonu, Bluetooth’la falan oynanıyor :)

15.09.2013

2,582 total views, no views today

KötüFena değilİyi (1 oy,3 üzerinden ortalama:1,00)
Loading ... Loading ...

01.07.2013

Günün fotoğrafı

Küçükkuyu

01.07.2013

2,555 total views, no views today

KötüFena değilİyi (oy yok)
Loading ... Loading ...

29.06.2013

Günün fotoğrafı

29.06.2013

2,278 total views, no views today

KötüFena değilİyi (oy yok)
Loading ... Loading ...

26.06.2013

Günün fotoğrafı

İTÜ İnşaat Fakültesi, Küçük Ev’den görünüm

26.06.2013

2,347 total views, 1 views today

KötüFena değilİyi (oy yok)
Loading ... Loading ...

23.06.2013

Günün fotoğrafı

ODTÜ Eymir Gölü

23.06.2013

1,803 total views, 1 views today

KötüFena değilİyi (oy yok)
Loading ... Loading ...

18.06.2013

Günün fotoğrafı

Hepsi yeşil.

18.06.2013

1,550 total views, 1 views today

KötüFena değilİyi (1 oy,3 üzerinden ortalama:3,00)
Loading ... Loading ...