EMRAH ÜSTÜN

internet güzel bir şeydir

TTNET 25. Portu kapatıyor

KötüFena değilİyi (oy yok)
Loading ... Loading ...

TTNET spam epostaları engellemek için SMPT port 25′i kapatıyor. Bundan sonra SMTP için kimlik doğrulama ile Port 587 kullanılacak.

Bundan sadece dinamik IP kullanan aboneler etkilenecek.

15 Haziran 2009′da başlayan bu port kapatma işlemi, 25 Temmuz 2009′da tüm Türkiye’de tamamlanmış olacak.

(Tabi bu Türkiye’deki SMTP sunucularını etkiliyor doğal olarak.)

TTNET’in ilgili duyurusu burada.

1,585 total views, 1 views today

Junk mail nedir

KötüFena değilİyi (4 oy,3 üzerinden ortalama:2,75)
Loading ... Loading ...

“Junk mail nedir” aramasıyla siteme birçok kişinin geldiğini gördüm, açıklayayım.

E-posta hesabımızda Junk mail, Spam mail, İstenmeyen posta, Gereksiz posta şeklinde gelen kutusunun dışında bir klasör görüyoruz.

Bu klasöre sizin istemeyeceğiniz tahmin edilen postalar gelir. Birçok eposta adresini ele geçirmiş kişiler o adreslere birçok eposta gönderiyorlar. Bunlar genelde reklam postalarıdır, ayrıca beyin yıkama amacı taşıyan siyasi içerikli postalar da olabilir.

Bazen istediğiniz,beklediğiniz postalar da bu klasöre düşer. Bu özellikle Hotmail’de çok olur, sebebi Hotmail’in dandik olması.:mrgreen:

Nasıl kurtuluruz, şuraya bir göz atalım.

4,243 total views, 1 views today

Bilinçli e-posta “Forward”layıcısı olmak

KötüFena değilİyi (10 oy,3 üzerinden ortalama:3,00)
Loading ... Loading ...

Bu yazıyı sırf bana gelen saçma epostaların göndericileri için yazıyorum. Bundan sonra gelen FW epostaların sahibine cevap olarak bu yazıyı göndereceğim. Madem çok bilinçliler, duyarlılar, bu yazıyı okusunlar o halde.

Genel olarak FW posta konuları şöyledir;

  • Bill Gates servetini dağıtıyor, sen de almak için bu maili herkese gönder.
  • MSN ücretli oluyor, herkese gönder yeşil adam maviye dönsün.
  • Biraz duyarlı olalım.
  • Bu bebeğe yardım etmek için postayı herkese gönder, her posta için şu kadar para ailesine verilecek.
  • Bu suça ortak mısınız?
  • lütfen herkes bu maili forward etsin..yalvariyoruz !! aynen gönderiyorum?:mrgreen:
  • İlt: İlt: İlt: FW: AVEA, TURKCELL VE VODAFON KULLANANLAR. ÇOK ÖNEMLİ…
  • (rica etsem herkese atar mısın?)
  • Microsoft’tan virüs uyarısı.

Yıllardır edindiğim internet tecrübem bana söylüyor ki bunların hepsi yalan. En saçma şey ise bir kurumun atılan eposta başına birilerine para vermesi. Kesinlikle yok öyle birşey.

Bu tip epostaların tek bir amacı var, eposta adresi toplamak.

Devamını oku »

2,060 total views, no views today

WordPress’te spam yorumlara ölüm

KötüFena değilİyi (4 oy,3 üzerinden ortalama:2,50)
Loading ... Loading ...

1 hafta önce kendim birşeyler denedim ve bu yazıyı yazana kadar hiç spam gelmedi. Normalde günde yüzlerce gelirdi. Sanırım %100 verim var.

Yöntem çok basit. Aslında bu yöntemin fikir babaları Mete ve Osman.:mrgreen: Farkında değiller ama. Bana o sitendeki spam engelleyici yorum sözleşme eklentisini versene diye sordular. Aslında öyle değildi, ama artık öyle.

Anlatalım;

Devamını oku »

2,626 total views, 2 views today

Spamcilere hapis cezası

KötüFena değilİyi (oy yok)
Loading ... Loading ...

ABD bunu yapıyor. En kısa zamanda ülkemizde de uygulanması dileğiyle.

NTV haberi: Spam mail’e 2 yıl 3 ay hapis cezası
ABD’de, internet üzerinden, milyonlarca reklam amacı taşıyan istenmeyen elektronik posta (spam) gönderdiği gerekçesiyle yargılanan bir kişi, 2 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.


Benim önceki yazılarım.

853 total views, 1 views today

Spamcilerin yüzsüzlükleri

KötüFena değilİyi (oy yok)
Loading ... Loading ...

Az önce gelen bir spam eposta altındaki yazı:

Bu tanıtım “N-R” tarafından 3.000.000 e-mail adresine gönderilmiştir. Dilerseniz Sizin hazırladığınız bir tanıtım metnini en az 3.000.000 yerli internet kullanıcısına ulaştıralım. 1 ay gibi kısa bir sürede sitenize binlerce ziyaretci gelmiş olsa ve bunlardan bir kaçı ile iş baglantısı kursanız fena mı olurdu ? Reklamlarınız için Arayın Görüşelim ( 0 542 395 44 83 )
MSN için burayı, Listeden çıkmak için burayı yıklayınız.

Yasal olarak ne yapılabilir acaba…

694 total views, 1 views today

Google’a spam siteleri bildirin

KötüFena değilİyi (oy yok)
Loading ... Loading ...

Yaptığımız aramalarda bazen alakasız sitelerle karşılaşırız. Karşınıza yüzlerce kelime olan bir sayfa çıkar, tabiki sizin aradığınız site değildir bu. İşte bu spam site oluyor.

Bu tip arama sonuçlarıyla karşılaştığınızda Google amcaya bunu bildirip içeriğe katkıda bulunabilirsiniz.

Adres: http://www.google.com.tr/contact/spamreport.html

887 total views, 1 views today

SPAM mail nedir? Nasıl kurtulunur?

KötüFena değilİyi (oy yok)
Loading ... Loading ...

Spam, junk, istenmeyen, gereksiz posta diye geçer. O sürekli gelen reklam mailleri. bilmediğiniz yerlerden gelen mailler. içinde bir resim var link var. ya da virüs te olabilir. Bunlar spam mail oluyor. Hiçbirimiz istemiyoruz değil mi bu mailleri. Nasıl oluyor da sizin adresinizi biliyor bu spam gönderen kötü amcalar? Şu başlıkta anlattığım maillerle topluyorlar büyük oranda. Şöyle ki; size o bahsettiğim saçma maillerden geliyor siz de onu listenizdeki herkese gönderiyorsunuz. farkettiyseniz mailin içinde gönderilen herkes yazıyor. bu mail dolana dolana, herkes kendi listesindekini ekleye ekleye bu saçma mail içinde belki binlerce mail adresi birikiyor. İlk gönderilenden son gönderilene kadar. kötü amcalar da bu mailleri listelerine alıp o istemediğiniz mailleri gönderiyorlar. Çözüm; O saçma mailleri göndermeyin :) Asıl çözüm ise mailleri toplu gönderirken BCC kısmına yazmaktır adresleri. Bu şekilde o mail içine mail adresleri kopyalanmaz. Ama tabi siz dikkat ediyorsunuz ama önemli olan listenizdeki arkadaşlarınızın da dikkat etmesi. Şu an spamcilerin elinde olan mail adresiniz için yapılacak birşey yoktur. Spam filtrelerini çalıştıracaksınız sadece. Ya da çok mail kullanan biri değilseniz posta hesabınızı sadece adres defterinizdekilerden gelen mailleri kabul etmesi şeklinde de ayarlayaibilirsiniz. Spamsiz günler dilerim…

1,751 total views, 1 views today

“Zırt pırt port FW:” mailleri

KötüFena değilİyi (oy yok)
Loading ... Loading ...

Hepimize sürekli gelen FW mailler vardır. “ben hiç inanmazdım yaptım oldu, şöyle yap böyle yap 10 kere hapşur, odanın kapısına tereyağı sür, bi dilek tut gerçekleşecek” “bilmemnereli hacker türkiyeye saldırı yapacağını açıkladı msn adresleriniz hacklenecek falan bunu mümkün olduğunca kişiye iletin” “amanın şöyle şöyle kötü şeyler oluyor bunu listendeki herkese gönder” “vay efendim bilmemkime bilmemnerede yapılan haksızlık” Arkadaşlar bunların hepsi yalan!!! Bu maillerdeki amaç SPAM‘cilik ve ego tatmini. Birisi uyduruyor bunları bakalım ne olacak saçmalıyor ve yayılıyor bu da. Zaten bilmemne zaman bilmemne olacak diye mail geliyor bakıyorsun o bilmemne zaman geçeli aylar olmuş :)

875 total views, no views today